• Mgr. Miroslava Kopúňová
  • športová psychológia a poradenstvo
Športový psychológ Mgr. Miroslava Kopúňová

Športová psychológia

Čo je športová psychológia?

Športová psychológia je oblasť psychológie, ktorá sa zaoberá tým, ako psychologické faktory ovplyvňujú výkon športovca v tréningovej príprave a na turnaji.

Kto je športový psychológ?

Je to psychológ, ktorý ukončil vysokoškolské štúdium druhého stupňa v odbore psychológia alebo športová psychológia a zaoberá sa tým, ako športová aktivita pôsobí na pohodu jednotlivca a zároveň používa psychologické zručnosti pre zlepšenie jeho výkonu a osobnej pohody.

Športový psychológ poskytuje športovcovi mentálnu podporu, zvažuje jeho pocity, myšlienky, vnímané prekážky a správanie jednotlivca na tréningu súťaži a aj v jeho živote mimo šport.

V rámci práce so športovcom, mu športový psychológ môže pomôcť vyrovnať sa so strachmi vo výkone (zlyhanie, úzkosť..) ale aj pri návrate po zranení (takýto športovci často prežívajú izoláciu, frustráciu a niekedy aj výkyvy nálad). Súčasťou práce športového psychológa je pomoc športovcovi pri tvorbe predzápasových rutín, pri zvládaní záťaže, stresu a úzkosti. 

Športový psychológ môže pracovať s profesionálnymi športovcami, rekreačnými športovcami, mládežou, deťmi a rovnako aj s hendikepovanými športovcami. Zároveň športový psychológ môže spolupracovať so športovými tímami, trénermi a aj rodičmi.

Čo robí športový psychológ v skratke

Zlepšenie výkonu: športový psychológ pomáha športovcom rozvíjať mentálne zručnosti, ktoré môžu pomôcť zlepšiť výkon. Môže to zahŕňať techniky ako vizualizácia, stanovovanie cieľov, práca s koncentráciou.

Zvládanie stresu: stres je prirodzenou súčasťou života a o to viac športového výkonu. Preto športový psychológ učí športovca stratégie na zvládanie stresu a úzkosti, aby sa zabezpečila nielen lepšia osobná pohoda športovca, ale aby nebol stres prekážkou k podávaniu výkonu.

Motivácia a sebavedomie: športový psychológ pomáha aj pri zvyšovaní motivácie a sebadôvery športovca.

Zotavenie po zranení: športový psychológ pomáha športovcovi vyrovnať sa s psychologickým dopadom zranenia a rehabilitačným procesom a tým, pomáha športovci v návrate sa k športu.

Tímová dynamika: športový psychológ môže spolupracovať s tímami na zlepšení komunikácie, kohézie, spolupráce a kolektívneho výkonu.

Mentálne zdravie: športový psychológ učí športovcov mentálne zručnosti pre zlepšenie ich osobnej pohody a mentálneho zdravia. Zároveň dokáže zachytiť vážnejšie mentálne problémy, ako depresia, vyhorenie, poruchy príjmu potravy a včas odošle klienta k vhodnému odborníkovi.

Video o vnímaní športovej psychológie

Video o tom prečo sa niektorým športovcom darí keď sú pod tlakom a iným nie

Extrémne výkony v paraglidingu aj o mentálnej príprave s Chrigelom Maurerom

Profesné organizácie v športovej psychológii

Slovenská asociácia športovej psychológie (sportovapsychologia.sk)

Európska federácia športovej psychológie (fepsac.com)

Európska sieť mladých špecialistov v športovej psychológii (enyssp.com)

Asociácia aplikovanej športovej psychológie (appliedsportpsych.org)

Medzinárodná spoločnosť športovej psychológie (issponline.org)

 
Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návštevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.